Haberler


Ali Rıza Bey Ormanı'nda yine katliam var iddiası
 • Yorumlar: 0
 • 24 May 2008 14:11
 • Haber kategori: Çayyolu
 • Ekleyen:
 • Ziyaretler: 1278
 • Son Güncelleme: -/-
 • (Güncel Beğeni 0.0/5 Yıldızlar) Toplam Oylar: 0

Ali Rıza Bey Ormanı'nda yine katliam var iddiası

0 0

Çayyolu Platformu Onursal Başkanı ve Yenimahalle CHP Meclis Üyesi Engin Uç, Yargıtay Genel Kurulu kararı olmasına rağmen, bazı arsa sahiplerinin Ali Rıza Bey Ormanı alanına tecavüz ederek ağaç katliamı yaptığını öne sürdü.

ÇAYYOLU'nda geçtiğimiz yıllarda da tartışma konusu olan Ali Rıza Bey Ormanı'nın okul ve alışveriş merkezi gibi yapılar nedeniyle yok edilmek istendiği iddiası, yeniden gündeme geldi. Çayyolu Platformu Onursal Başkanı Engin Uç, "Planları görüp manzarayı seyretmeyenler 'Planlar öyle, yapılacak birşey yok!' diye geçiştirdiler ve birilerinin ekmeğine bilmeden yağ sürdüler" dedi.

Aynı zamanda CHP Yenimahalle Belediye Meclis üyesi olan Engin Uç Ankara Hürriyete yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sözkonusu alan, imarın 18141 ve 142. parselleri. Biri okul alanı, ötekisi son zamanlarda çok çok ihtiyacını duyduğumuz alışveriş merkezi. 500 metre sağında üç adet, 500 metre solunda da temeli atılmakta olan Arena bulunuyor. Bir pazar sabahı sessiz sedasız geldiler. 'Arsa'larının üzerinde bulunan orman ağaçlarını hiç acımadan, yürekleri sızlamadan söktüler ve geldikleri gibi sırra kadem bastılar. Göreceksiniz, kısa bir süre sonra kepçeleriyle, dozerleriyle gelip okullarının ya da alışveriş merkezinin temelini atacaklar. Yemyeşil alan bir anda betonlaşacak. Türkiye'de son yıllarda oynanan oyun bu. Yer, yine Ali Rıza Bey Ormanı oldu. İtiraz edenlerin önüne planları koyuverdiler. Planları görüp manzarayı seyretmeyenler 'Planlar öyle, yapılacak birşey yok!' diye geçiştirdiler ve birilerinin ekmeğine bilmeden yağ sürdüler. Oysa bu alanda Yargıtay Genel Kurulu kararı var.

Tutanak tutuldu
Öte yandan daha önce aynı deneyimi yaşamış olan bölge sakinleri ard arda çıkardığımız telefon rehberinde yer alan "Orman ihbar hattı"nı aradılar ve ormancıların bölgeye gelmesini sağladılar. Gelen orman muhafaza memurları, tutanak tutup gereğini yapmak üzere harekete geçtiler. Çünkü ağaçları sökenler, planlarda görünen orman alanına da tecavüz etmişlerdi.

"Arsa"larını inşaata hazırlayanların galiba şundan haberleri yoktu; kendi araziniz içinde olan orman ağacını bile sökerken Orman Bakanlığı'na başvurmanız gerekiyor. Kafanıza göre söküm işlemi yaparsanız, ceza alırsınız...

Daha önce de yakılmıştı
Üç-dört yıl kadar önce aynı yerdeki orman ağaçları kimliği belirsiz kişiler tarafından yakılmış, yangın tüm ormanı kaplamadan zorlukla söndürülmüştü. O dönemdeki Orman Bölge Şefliği, burada yanan ağaçların yerine yeni boylu fidanlar dikmiş ve bakımı Orman Bakanlığı tarafından yapılmıştı.

Oysa Ali Rıza Bey Ormanı'nın orta yerinde yine planlarda görünen parseller vardı. Canımızı dişimize takıp mücadele bayrağını açtık. Defalarca mahkemeye verildik. Orman Bakanlığı tıpkı yukarıdaki olay gibi, tutanak tutmuş ve dava açmış, kaybetmişti. Biz, sivil toplum örgütü olarak o aşamada devreye girdik. O alanlara ağaç diktik, kavga verdik ve ormanın bütünlüğünü sağladık ve görünen üst kısımdaki alandaki tüm planlar ve buradaki tapuların tamamı iptal edildi. Şimdi aynı oyun yeniden tezgahlanıyor."

Temiz sular temiz Türkiye

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), 5 Haziran Dünya Çevre günü dolayısıyla Türkiye genelindeki okullarda 'Temiz Sular Temiz Türkiye Kampanyası' başlatacak.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuya ilişkin yayımladığı genelgeyle Dünya Çevre Günü dolayısıyla çevre bilincinin tüm öğrencilere benimsetilmesi için çeşitli etkinlikler düzenleneceğini bildirdi.

Genelgeye göre, tüm Türkiye'de yöneticiler, öğretmenler ve ilköğretim 3. sınıftan itibaren tüm öğrencilerin katılacağı, su havzalarında temizliğin sağlanması için 'Temiz Sular Temiz Türkiye Kampanyası' başlatılacak.

Bakanlığın düzenlediği bu etkinlikte, Çevre ve Orman Bakanlığı İl Çevre ve Orman Müdürlükleri, Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığı ve bağlı birimleri, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Çevre Sağlığı Birimleri, tüm valilikler, belediyeler ve TURMEPA (Deniz-Temiz Derneği) yer alıyor.

Fatih AKTİMUR Hürriyet/Ankara

Paylaş
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon

Hiç yorum yok...

Bilgi! Maalesef sadece kayıtlı ve giriş yapmış kullanıcılar yorum gönderebilir. Giriş yapın veya Kayıt olun.